czwartek, 25 lipca 2013

Sztokholmskie stacje metra

Większość sztokholmskich stacji metra ma swój unikalny styl. W ich projektowaniu uczestniczyli artyści. Nie wiedziałem o tym jeszcze, kiedy przyjechałem tu po raz pierwszy. Dlatego przyjemnie zaskoczył mnie widok stacji Hallonbergen, która wygląda jakby przygotowały ją dzieci:


Za drugim razem, mając już więcej czasu, zatrzymywałem się na ciekawszych stacjach, żeby je dokładniej obejrzeć. Na niebieskiej 11, tej samej linii na której na której znajduje się Hallonbergen, położona jest stacja Solna centrum. Wykuta głęboko w skałach, jest pomalowana w czerwono-zielone barwy (las i czerwone niebo). Jej dominującym motywem jest ekologia, stąd malowidła o takiej tematyce:Pozostałe stacje na tej linii nie prezentowały się aż tak imponująco, ale właściwie na każdej, z wyjątkiem brzydkiej naziemnej Kisty, można było znaleźć coś ciekawego. Jak chociażby ten ogromny but, na sklepieniu Rådhuset:

Linią 11 pojechałem specjalnie po to by obejrzeć stacje, ale kilka ciekawych miejsc odkryłem zupełnie przypadkowo. Np stację Stadion, z kolorową tęczą wymalowaną na sklepieniu, kiedy wybraliśmy się na start maratonu:

Podobnie przypadkowo odkryłem stację Thorildsplan na zielonej linii. Jej dekoracje nawiązują do klasycznych gier komputerowych, Pacmana i innych:

Na stacji Universitetet znaleźliśmy mozaiki przedstawiające różne procesy zachodzące w przyrodzie:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz